Przejdź do głównej zawartości

Znani „mormoni”, czyli ośmioro najsłynniejszych Świętych


Dziś trochę z innej beczki i trochę dla rozrywki. Ach, kimże są i gdzie są ci „mormoni”? To pytanie ciśnie się na usta wielu osobom uważającym, że jesteśmy dziwną podziemną sektą, która w tajemnicy przed światem kryje swych wyznawców. Tak – spotkałem się z tym poglądem! No cóż, mylenie nas równocześnie ze Świadkami Jehowy, Amiszami i Scjentologiami daje takie właśnie efekty. Tymczasem nie ma po naszej stronie nic tajemniczego. Otwarcie przyznajemy się do swej przynależności do świętych w dniach ostatnich, prowadzimy intensywne życie rodzinne, towarzyskie i zawodowe, a wielu z nas zrobiło międzynarodową karierę. Dziś chciałbym przedstawić Czytelnikom ośmioro znanych świętych. Jest ich więcej, ale skoncentrowałem się na tych postaciach, których sława dotarła do Polski. A oto oni:



1. Bill Marriott (ur. 1932)

Znamy Hotele Marriott? ZNAMY! Jako dyrektor wykonawczy Marriott International, Bill Marriott kierował jedną z największych sieci hoteli na świecie do czasu przejścia na emeryturę w 2012 roku. Książka Marriott The Spirit to Serve, opublikowana w 1997 roku, przedstawia jego poglądy na temat udanej praktyki biznesowej. Marriottowie mają długa historię więzi z Kościołem. Sam Bill przez lata służył jako biskup. Jest też potomkiem kilku przywódców Kościoła.



2. Mitt Romney (ur. 1947)

Romney jest słynnym na całym świecie amerykańskim politykiem i przedsiębiorcą. W latach 2003–2007 był gubernatorem stanu Massachusetts. Z ramienia Partii Republikańskiej kandydował na prezydenta USA w 2012 roku. Od 2018 roku jest senatorem stanu Utah. Szczyci się podwójnym wykształceniem: doktora prawa Uniwersytetu im. Brighama Younga oraz magistra ekonomii (MBA) Uniwersytetu Harvarda. W czasie swojej kampanii prezydenckiej odwiedził Polskę, gdzie spotkał się z politykami (w tym z ówczesnym premierem, Donaldem Tuskiem, i byłym prezydentem, Lechem Wałęsą) oraz złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.



3. Stephenie Meyer (ur. 1973)

Drodzy Chłopcy i Drogie Dziewczęta, znamy sagę ZMIERZCH? Oczywiście, że znamy! Słynna saga o wampirach i wilkołakach, ekranizowana od 2008 roku przez Catherine Hardwicke, podbiła serce milionów młodych ludzi niezwykłą fabułą, oryginalnym przedstawieniem postaci wampira oraz chwytającą za serce love story. W ekranizacji oglądać mogliśmy m.in. Kristen Steward (na fotografii po lewej) oraz Roberta Pattinsona (po prawej). Co do samej autorki sagi, Meyer (wychowana w stanie Arizona) jest gorliwą członkinią Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Często też w wywiadach mówi o swoich przekonaniach i zawiłościach Doktryny, która wpłynęła na jej twórczość. Uważny czytelnik dostrzeże, że w utworach Meyer bohaterowie nie piją alkoholu, nie palą papierosów, nie ma tam też scen erotycznych. Mormonizm jest obecny w tematyce książek, których treść oscyluje wokół takich topików jak życie wieczne, moralność, pokusa i wolna wola. Uznana przez szereg czasopism krytycznoliterackich za jedną z najbardziej wpływowych amerykańskich pisarek.


4. Lindsey Stirling (ur. 1986)


Zaangażowana w 2013 roku w projekt YouTube-owy Jestem Mormonką, Stirling chętnie dzieli się swoją wiarą w mediach. Słynna skrzypaczka parokrotnie występowała w Polsce. W 2010 roku w wieku 23 lat wystąpiła w amerykańskim Mam Talent, gdzie przedstawiała siebie jako „hip-hopową skrzypaczkę”. Mimo, iż dostała się tylko do ćwierćfinału, zrobiła później piorunującą karierę wydając kolejne albumy oraz organizując trasy koncertowe – m.in. Shatter Me (2013-2014) i udzielając się we wspólnych projektach z innymi artystami (w tym z: Penatonix, Peterem Hollensem lub zespołem Evanescence). W 2017 roku wzięła udział w 25-tej amerykańskiej edycji Tańca z Gwiazdami.



5. Gladys Knight (ur. 1944)

Urodzona i wychowana w Atlancie, Knight łączy w swej piosenkarskiej twórczości elementu soulu, gospel oraz rhythm and blues. Kiedy grupa The Pips (utworzona przez jej brata i dwóch kuzynów) uległa rozwiązaniu, artystka rozpoczęła kolejną karierę solową. Znana jest jako piosenkarka, aktorka, autorka tekstów oraz kompozytorka. Występowała wspólnie m.in. ze Stevie Wonderem oraz Eltonem Johnem. Jest wegetarianką. Często w mediach dzieli się swoimi przekonaniami religijnymi oraz historią konwersji do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.


6. David Archuleta (ur. 1990)


Amerykański piosenkarz, autor tekstów, muzyk i aktor. Stał się znany szerszej publice po swym uczestnictwie w siódmej edycji amerykańskiego Idola w 2008 roku. Śpiewał od dziecka. W wieku dziesięciu lat wziął udział w konkursie talentów stanu Utah wykonując słynną piosenkę I will always love you w wersji Dolly Parton. Polskiemu odbiorcy może być znany nie tylko z YouTube, ale także z filmu dokumentalnego Meet the Mormons (2014), do którego stworzył piosenkę Glorious.


7. Katherine Heigl (ur. 1978)


Znana z takich z takich produkcji filmowych, jak Liberator 2, Roswell: W kręgu tajemnic, Brzydka prawda, serialu Chirurdzy lub Jak upolować faceta, Heigl zasłynęła w 1994 roku grając główną rolę w filmie Tata i Małolata, gdzie pojawiła się na srebrnym ekranie u boku Gerarda Depardieu i Emmy Thomson. Choć krytycy imputowali jej rezerwę do niektórych praktyk i przekonań kościelnych, aktorka często podkreślała swą przynależność do „mormońskiej” religii.



8. Kelly Packard (ur. 1975)


Z wybranych przeze nie sław Packard jest trochę „szarą myszką”, gdyż nie zrobiła tak wielkiej kariery, jak wymienieni przeze mnie jej poprzednicy. Niemniej, polski widz z pewnością pamięta Kelly Packard z serialu California Dreams (1992-1996) oraz roli pięknej April w Słonecznym patrolu (1989-2001).

Popularne posty z tego bloga

Jesteś osobą LGBT, zgadza się? ROZMOWA Z PAWŁEM

Pawle, powiedz nam coś o sobie. Paweł (imię zostało zmienione): Mam na imię Paweł. Mieszkam w Polsce. Pracuję dla dużej firmy i realizuję liczne zlecenia. Jestem co dnia mocno zajęty. W wolnych chwilach uprawiam sport. Jesteś osobą LGBT, zgadza się? Można tak powiedzieć, choć nie pod każdą literką bym się podpisał ( śmiech ). Jesteś zatem „G” – gejem. Jestem orientacji homoseksualnej. Ale to nie jest moja tożsamość! Należę do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. W Kościele uczymy się, że przede wszystkim jesteśmy ukochanymi dziećmi Ojca Niebieskiego. Tym jestem – jestem Dzieckiem Boga. Oto kim jestem. Odcinasz się od organizacji LGBT? Nie. Mam tam licznych przyjaciół. Ale do żadnej nie należę. Należysz do Kościoła Jezusa Chrystusa. W środowiskach religijnych modne jest doszukiwanie się społecznej genezy orientacji homoseksualnej. Podejmowałeś kiedyś nad tym refleksję w odniesieniu do swojej sytuacji? Tak! Wielokrotnie

Jak prowadzić dziennik duchowy?

Wezwani jesteśmy do tego, by doskonalić się każdego dnia! Uff... Orka na ugorze! Być może. Każdy z nas ma inny temperament, inną historię, problemy i radości. By temu wszystkiemu się przyjrzeć, a zarazem złapać do życia trochę twórczego dystansu w sukurs przyjść nam może prowadzenie Dziennika Duchowego. Ja swój prowadzę od 2015 roku. Moje „Ja” z początku w niczym nie przypomina mojego obecnego „Ja”. I to jest właśnie super! Miło jest przyjrzeć się swojej ewolucji i nabrać nadziei, że kiedyś będzie się deczko lepszym niż dziś. W samorozwoju o niebo lepiej niż nie jedna auto-psychoanaliza pomóc może szczery notatnik uczuć, refleksji i Bożych podszeptów. Dzisiaj chciałbym podzielić się praktyką duchową jaką jest prowadzenie dziennika uczuć – lub jak kto woli „dziennika duchowego”. Zainteresowanym chciałbym przedstawić siedem rad na dobry początek realizowania takiej praktyki. Rada 1. Staraj się pisać codziennie (i odręcznie) Dobry dziennik duchowy prowadzony jest systematyc